ישנם סגולות לכל יום בחודש על פי הקבלה. ידוע שימי ספירת העומר לא אידיאליים לאירועים וחתונות אולם ישנם לא מעט תאריכים אחרים מומלצים, על כך במאמר הנוכחי.

חוכמת הקבלה למועדים לשמחה

פרקים שלמים הוקדשו בחוכמת הקבלה לאותן הסגולות בהן ניחנו ימים מסוימים בחודש העברי. בעבר החכמים לימדו אותנו מהי העוצמה הרוחנית שכל יום נושא בתוכו, מדובר היה בעוצמה רוחנית אדירה שלמעשה מבחינה ומייחדת את אותו היום מיתר הימים בחודש.

כתוצאה, חכמי העבר פסקו כי קיימת משמעות עליונה לקביעת התאריך שבו אנו מתכננים לבצע איזושהי פעולה. כך למשל נאמר בזוהר הקודש כי חכמי ישראל השתיתו את הנהגותיהם על בסיס קביעת התאריכים היעילים והמוצלחים ביותר במהלך החודש.

על סגולותיהם השונות של ימי החודש

אותם החכמים הכירו היטב את לוחות הזמנים האופטימאליים בצורה כזו אשר עשויה להשפיע באופן חיובי על המשך מעשיהם בעתיד. בשורות הבאות נציג בפניכם כמה מועדים מומלצים שיוכלו לסייע לכם רבות במסגרת קביעת התאריך לאירוע המיוחל אליו אתם מתעתדים בימים אלו ממש.

הימים הטובים לפי ההעדפות של מסורת ישראל נקראים גם "ימים מסוגלים". יום שלישי למשל לבריאת העולם הוא היחיד שנאמר עליו פעמיים כי טוב. הפירוש של היום הזה לפי מה שלימדו אותנו חכמי הקודש הוא " טוב לשמים וטוב לבריות".

ימים טובים למועדים והתחלות מחודשות בחודש העברי

חשוב לשים לב כי מי שמעוניין לערוך אירוע ובפרט אירועי חתונה ביום שלישי על מנת לזכות בכל אותן הסגולות האמורות, נדרש לערוך את טקס החופה בערב של יום שני לאחר שקיעתה של החמה ולא ביום שלישי וזאת מכיוון שערב יום שני נחשב למעשה כבר כיום שלישי, בבחינת "ויהי ערב ויהי בוקר".

אחד מציוני המועדים הנפלאים ביותר עבור כל התחלה חדשה שהיא מזוהה עם תחילת החודש העברי. ביום ט"ו לחודש נמשל עם ישראל ללבנה. וכפועל יוצא, יום ט"ו בחודש העברי, בו הלבנה מוצגת במלואה נחשב לאחד מן הימים הטובים ביותר לחתונות ובכלל לאירועים.

ימים לשמחות בחודש תשרי וכסלו

י"א בתשרי לפי מסורת הקבלה נקרא גם "בשם השם" כלומר נעשה ונצליח. הימים שבין יום הכיפורים לבין חג הסוכות, היינו י"א עד י"ג בתשרי, לפי הקבלה נחשבים למועדים מאד מיוחדים בעלי עוצמה אדירה.

ימים אלו מקבילים לאותיות אשר מרכיבות של שם הבורא. יש להימנע מקיום של אירועים בכלל ובפרט חתונות ביום י"ד בחודש תשרי. חודש כסלו כלומר ימי חג החנוכה על פי הקבלת האר"י מייצגים למעשה את מה שמכונה בשם "אורות השפע" אשר יורדים אל העולם. על כן מומלץ מאד לערוך שמחות ואירועים בחודש זה.

לערוך חתונה בחג האילנות- ט"ו בשבט

אם וברצונכם לערוך את יום החתונה או כל אירוע אחר בימי חג החנוכה, חשוב לזכור להדליק חנוכייה בשיתוף כל המוזמנים במהלך האירוע ולמקמה באזור מכובד. ראש השנה לאילנות הלא הוא ט"ו בשבט, מציין כידוע מועד מאד ייחודי, בו הטבע מסיר מעליו את הקדרות המאפיינת של עונת החורף וחלה התעוררת מחודשת של פריחה.

כתוצאה מכך, יום זה נחשב לאידיאלי במיוחד עבור נישואין ופסיעה משותפת לחיים חדשים שמשולים כאן להתעוררותו ופריחתו המחודשת של כל הטבע.

לחגוג אירועים בחג פורים ובשושן פורים

"משנכנס אדר מרבין בשמחה" נאמר ולא בכדי. חג הפורים החל בחודש אדר מודגש על ידי חכמי הסוג כחודש שניחן בהמון מזל ובמילים אחרות כחודש "ממוזל" עבור עם ישראל. הימים י"ד וט"ו באדר, בשנה המעוברת נקראים בשם "פורים קטן" או שושן פורים קטן ומן הראוי להרבות בשמחה במהלכם.

היום שמגיע לאחר חג הפורים, שושן פורים, גם הוא נחשב למועד של שמחה רבה. לפי מסורת הקבלה יום ט"ו באב, הידוע גם בכינויו "חג האהבה", מייצג קשר איתן ואדיר עם מציאת זיווג וכניסה מחודשת בברית הנישואים הקדושה.

 

להתחתן בחודש אלול- מדוע?

לפי הקבלה, הבורא קרב עד מאד לעם ישראל במהלך חודש אלול כאשר הוא יוצא אל השדה ומעניק לכל אדם את אשר הוא חפץ. ראשי התיבות של חודש אלול הן כדלקמן "אני לדודי ודודי לי". חודש זה מצייד מצד אחד את אהבתו הגדולה של הבורא כלפי עמו ומצד שני את אהבת האיש לאישה.

מכאן וללא שום צל של ספק מדובר בחודש אידיאלי ואף מבורך לקיום חתונות. לצד כל המועדים המומלצים שצוינו לעיל חשוב גם לציין את הימים הלא מומלצים לקיום שמחות, אירועים וביניהם גם חתונות.

מועדים לא מומלצים לשמחות אירועים וחתונות

בעקבות האמונה כי קדושת השבת נכנסת יחד עם שקיעת החמה, אין זה מומלץ לקיים אירועים שמחות וחתונות בימי שישי בשבוע. חלק מהאנשים עורכים חתונות בימי שעון הקיץ, זאת משום שכניסת השבת במהלך ימים אלו היא מאוחרת יחסית.

אולם אם החופה והחגיגה שלאחריה מתקרבים למועד של כניסת השבת, בדרך כלל אין זה בר ביצוע לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, כלומר להתחתן בקדושה ובמקביל גם לדאוג לשמירת קדושתה של השבת. לאור הסיבות הנ"ל רצוי מאד לא לקיים חתונות במוצאי שבת.

ימים אסורים לשמחות וחתונות

הימים שבין ראש השנה ויום הכיפורים, הנקראים עשרת ימי תשובה, גם הם נחשבים על ידי לא מעט אנשים ככאלו שלא מומלץ להתחתן בהם. זאת בעקבות היותם מוקדשים לעריכת חשבון נפש, דין ותשובה. בערב ובחג הפורים נוהגים לצום, לקרוא במגילה, לשלוח משלוחי מנות והתכנס יחד בחיק המשפחה. ימים אלו עשויים לייצר קושי לא מבוטל על הזוג שמעוניין להינשא.

הימים האסורים או התאריכים האסורים שאין לקיים במהלכם אירועים שמחים וחתונות הם כאלו שמציינים ימי אבל לאומיים.
חל איסור לקיים חתונות במהלך ערבי החג שחלים בתאריכים ט' תשרי- ערב יום הכיפורים, י"ד תשרי- ערב חג סוכות, י"ד ניסן- ערב פסח, ה' בסיוון- ערב שבועות וכ"ט באלול- ערב ראש השנה.

מועדים נוספים בהם אסור לערוך חתונות הם חגי המקרא הבאים: א-ב בתשרי- ראש השנה, י' בתשרי- יום כיפור, ט"ו תשרי בישראל או ט"ו- ט"ז בחוץ לארץ- חג הסוכות, כ"ב תשרי בישראל או כ"ב עד כ"ג תשרי בחו"ל- שמיני עצרת ושמחת תורה, יום טוב ראשון של פסח, שביעי ואחרון של פסח וחג השבועות.