04-6597478

שבת חתן

אולמי פאר מזמינים אתכם לחגוג שבת חתן שעוד לא נראתה!

שבת חתן היא אירוע שעורכים לחתן שבוע לפני או אחרי חתונתו (תלוי בעדה) ולבן מצווה כשהגיע לגיל מצוות. בשבת הזו משפחה וחברים מתלווים אל החתן העולה לתורה ומקריא את עליית המפטיר בפני בית הכנסת, ואז גם נערך אחד המנהגים המוכרים משבת חתן בבית הכנסת – המטרת סוכריות מעזרת הנשים על החתן, על משפחתו ועל סובביו. נהוג שגם משפחת הכלה מגיעה לאירוע וזוהי הזדמנות מצוינת לקרב בין שתי המשפחות.

מקור המנהג

מקור המנהג הוא מימי בית המקדש שבו בנה שלמה המלך את "שער החתנים" – דרכו היו נכנסים החתנים אל בית המקדש. כאשר החתנים היו עוברים בשער, היו יודעים כולם כי העובר בשער זה הוא חתן והיו שמחים בשמחתו מברכים אותו ושרים לו. מאז נשתמר המנהג לשמח את החתן, האירוע אינו חובה אך נחשב למצווה שמחה ומשמחת.

שבת חתן בעדות השונות

מנהג עדות אשכנז

בעדות אשכנז נוהגים לחגוג שבת חתן בשבת שלפני החתונה, אולם על פי מנהג יהדות אשכנז החתן והכלה לא נפגשים בשבוע שלפני החתונה, ולכן לאירוע שבת חתן מזמינים את משפחת הכלה, אולם הכלה עצמה אינה יכולה לקחת חלק באירוע ולכן היא אינה מוזמנת. בנוסף, אצל עדות אשכנז זוכה החתן לקבל ברכה מיוחדת הנקראת "מי שברך", ואין זה חובה לערוך את הסעודה מיד אחרי העלייה לתורה ואפשר להפגיש בין המשפחות בשבת "שבע הברכות" שהיא השבת שאחרי החתונה. למנהג זה יש משמעות חשובה אם בשבת שלפני החתונה נופל יום הכיפורים.

מנהג עדות המזרח

עדות המזרח נוהגים לחגוג שבת חתן בשבת שאחרי החתונה, כדי להמשיך את חגיגות החתונה ובמקרה זה הכלה נוכחת באירוע עם משפחתה. בקרב בני עדות המזרח נוהגים לכנות את שבת החתן גם בשם "שבת ואברהם זקן", ובזמן העלייה לתורה מוציאים ספר תורה נוסף, וקוראים מתוכו פסוקים על אברהם אבינו ודבריו. פסוקים אלה מדבר אברהם בעיקר על האופן שבו תיבחר כלת בנו יצחק.

image1(1)

אולמי פאר

שאלות נפוצות

את מי נזמין לשבת חתן?

אין כאן חוקים, משפחת החתן יכולה להזמין את מי שהיא רוצה באירוע. בדרך כלל לא מספיקים לדבר בחתונה עם כל האורחים שהגיעו וכאן ההזדמנות שלנו לאירוע יותר אינטימי עם הקרובים לנו ביותר ולכן לא מזמינים את כל האורחים המוזמנים לחתונה אלא עורכים שבת חתן יותר מצומצמת עם משפחה וחברים קרובים אבל הכל תלוי ברצון ובהתארגנות של משפחת החתן.

מה עושה הכלה במידה ומשפחת החתן הם אשכנזים והם מזמינים את משפחתה בלעדיה?

במקרה כזה המנהג הוא לערוך באותה השבת גם שבת כלה. כדי שהכלה לא תישאר בודדה כשמשפחתה באירוע השבת חתן, הכלה נשארת בביתה ומזמינה אליה חברות שבאות לשהות אתה ולשמח אותה. הן חוגגות ביחד מעין "מסיבת רווקות" ופרידה מתקופת הרווקות.

מה החשוב ביותר שיש לתאם לאירוע שבת חתן?

הכי חשוב לתאם מראש את העלייה לתורה מול בית הכנסת ולדאוג גם לסעודה קלה למשפחה ולקהל המתפללים. הכיבוד מוגש ביציאה מבית הכנסת וכולל לרב יין (עבור הקידוש), שתיה קלה, בורקסים, עוגיות, מתוקים ועוד.

מה עוד חשוב לקחת בחשבון בארגון האירוע?

בדרך כלל משפחת החתן מארחת את החוגגים ועורכת ארוחת צהריים אחרי העלייה לתורה. במידה והמשפחה דתיה או שיש אורחים דתיים יש לדאוג להם לסידורי לינה. כדאי גם להקל על אורחים שהגיעו מרחוק. יש שעורכים את האירוע בבית משפחת החתן ויש ששוכרים מקום עבור האירוע, חדרים במלון או מתחם, אולם או שירותי קייטרינג. במידה וכולם חילוניים בדרך כלל האורחים מגיעים עצמאית לבית הכנסת ולארוחה שאחריה.


השאירו פרטים, ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם או חייגו עכשיו: 04-6597478