072-3340717

חינות

חגיגת החינה המוקדמת לחתונה היא ההכנה, החגיגה שלפני החגיגה.

אתם מוזמנים לבחור אולם לחינה מארבעת אולמות האירועים המיוחדים של אולמי פאר, המעוצבים ומותאמים לאירועי החינה המרגשת.
אולמי פאר ידועים מזה שנים בהפקה של אירועים מוצלחים במיוחד וביניהם אירוע החינה המסורתיים, המזמנים את המשפחה והקרובים לחגיגה עם ניחוח של פעם.

אולמות לחינה בצפון

הצוות המקצועי שלנו ישמח ללוות אתכם במהלך האירוע כולו, ושף הבית יוציא עבורכם מטעמים כמיטב מסודרת העדות. לחוויה בלתי נשכחת, שמחה וצוהלת, אולמי פאר מעניקים לכם את ההזדמנות לחגוג אירוע נהדר, משמח, עם החברים, המשפחה והקרובים.

מקור טקס החינה

מקור טקס החינה הוא בצפון אפריקה, במזרח התיכון ובקרב עדות המזרח. בעבר היו נוהגים לערוך את הטקס במעמד הכלה ובהשתתפותן של נשות הקהילה. ערב ליל הכלולות כשהייתה הכלה יוצאת מהטבילה במקווה היו הנשים מלוות אותה בשירה ריקודים ועם מאכלים מתוקים. מטרת המנהג של הקהילה היה לוודא שהכלה אינה מתחמקת ממצוות הטבילה ערב חתונתה. מאז עבר הטקס שינוי וכיום חוגגים אותו בהשתתפות אורחים משפחה וחברים ובמעמד החתן והכלה, הוא כבר אינו מקושר עם הטבילה במקווה.

מהלך הטקס

בטקס החינה הזוג בדרך כלל לובש תלבושות המאפיינות את העדה של הכלה, ואף נוהגים להתקשט בתכשיטים גדולים ובולטים. בחינות רבות שוכרים תלבושות מראש ומאפשרים גם לאורחים להחליף בגדיהם לבגדי חינה מסורתיים ומקושטים. בטקס נהוג לרקוד ולשיר, להקריא פיוטים ממיטב המסורת של העדה וישנם כאלה שאף מזמינים לאירוע אמנים המזוהים עם העדה.

גולת הכותרת של הטקס – מריחת החינה

המנהג שהכי מזוהה עם האירוע הוא… מריחת החינה – חומר אדום שמפיקים מעלי החינה, יש שמורחים אותו בצורת מטבע על כף היד כסימן למזל, ברכה ופרנסה טובה ויש מורחים את כל כפות הידיים ואף את הצוואר והרגלים. הכלה היא הראשונה להימרח אחריה החתן ואז נצבעים גם המשפחה ואורחי האירוע. כדאי לדעת שהחינה משאירה סימן אדום כתום על העור למשך מספר ימים.

חינות בעדות השונות

חינה תימנית

בעבר חגגו בני העדה התימנית את החינה במשך שבוע שלם, אך כיום חוגגים ערב אחד במהלך השבוע הקודם לחתונה, אשר במהלכו חובשת הכלה כובע פרחים גבוה העוטף את ראשה, ונקרא "גרגוש", עונדת תכשיטים כבדים וביניהם תליון המכיל בתוכו ברכות לאושר, לחיים זוגיים טובים, לבריאות ולפרנסה טובה. במהלך הטקס מקריאים פיוטים ושירים המדברים על עזיבת הכלה את בית הוריה ובדרך כלל אם הכלה או אם החתן מקבלות את התפקיד ללוש את תערובת החינה לפני שמחלקים אותה לקהל החוגגים בריקוד ובשירה.

חינה מרוקאית

בעדה המרוקאית נוהגים לערוך את טקס החינה ערב לפני החתונה, בשובה של הכלה מהטבילה במקווה כשהיא מלווה בנשות המשפחה וחברות ומתוקים לרב. התלבושת בטקס נקראת כפתן מרוקאי והיא עשויה מבדים מבריקים ומהודרים. הנשים עונדות סרטים או כתרים והגברים חובשים תרבוש. התפאורה מורכבת מאוהלים ובהם נרות, פרחים בצבעי אדום וזהב ומאכלים מתוקים כמו ספינג', עוגיות שבקייה, מופלטות ועוד. לאחר הריקודים מעלים את החתן והכלה לאוהל ברב הדר ופאר ועורכים את טקס הענקת הזהב בו משפחות החתן והכלה מעניקות מתנות מזהב זה לזה. מנהג נוסף הוא לקשור את יד החתן ויד הכלה בסרט משותף – סמל לאיחוד מאושר.

חינות

מחכים לכם בעוד אירוע מושלם,
צוות אולמי פאר.

אולמי פאר

שאלות נפוצות

למה המנהג הוא דווקא מריחת חינה?

מקור המנהג העתיק הוא בעמים שחיו באזורי אפריקה והודו החמים. באזורים אלו, החינה זוהתה כצמח מרפא עם סגולות של צינון הגוף וריפוי, ועם הזמן קיבל הצמח גם משמעות מיסטית והוצמדו לו סגולות כמו שמירה מעין הרע, וברכה לבריאות. הקהילות היהודיות מהעדות המזרח שימרו את המנהג ומשתמשים בו גם בחגיגות אחרות: מסיבות אירוסין, לידות, בר מצוות ועוד.

איך מכינים את תערובת החינה?

מתכון בסיסי להכנת תערובת ל- 150 משתתפים: 1 ק"ג חינה, 3 שקיות תה, 5 כפיות מי ורדים ומים רותחים. מכינים תה חזק במיוחד ומוסיפים את שאר הרכיבים מערבבים ומוסיפים את אבקת החינה ולשם היטב. יש המוסיפים מרכיבים נוספים כדוגמת ערק.

איך לבחור תקליטן לחינה?

ישנם כאלה המעדיפים לבחור בתקליטן המזוהה עם העדה, על מנת שהמוזיקה בטקס תהיה מוזיקה אותנטית של העדה, ואילו אחרים מעדיפים תקליטן נייטרלי, ורק מבקשים ממנו מראש לשלב מחרוזת משירי העדה, שתי הגישות מקובלות.

האם החינה צריכה להיות אירוע מפואר במיוחד?

גם בנושא זה הדעות חלוקות – היות שמרבית הזוגות הן זוגות מעורבים מעדות שונות, ישנם כאלה המרגישים כי החינה יהיה האירוע האחרון ברוח העדה של הכלה, ולכן בוחרים לפאר את העדה באירוע מושקע במיוחד. אחרים מעדיפים לערוך אירוע חינה לא מאוד מפואר, כיוון שמדובר באירוע המתקיים סמוך לאירוע מושקע הרבה יותר – החתונה.


השאירו פרטים, ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם או חייגו עכשיו: 04-6597478